İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

18 AĞUSTOS 2022, PERŞEMBE   

7

DENİZ BAYKAL VE CHP ANTALYA MİLLETVEKİLLERİNDEN ŞUBEMİZE ZİYARET

    Yayına Giriş Tarihi: 12.10.2012   Güncellenme Zamanı: 09.11.2012 14:19:22  Yayınlayan Birim: ANTALYA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 12.10.2012 16:55:30

CHP önceki Genel Başkanı, Antalya Milletvekili Deniz Baykal, beraberinde milletvekilleri Osman Kaptan, Yıldıray Sapan, Arif Bulut, önceki dönem İl Başkanları Özer Ahmet Ülken, Ertuğrul Ünal, Ömer Melli, eski milletvekili Tuncay Ercenk, İl genel meclisi üyesi Songül Başkaya ile çok sayıda eski yönetici ve partili Şubemiz Yönetim Kurulunu ziyaret etti.

CHP önceki Genel Başkanı, Antalya Milletvekili Deniz Baykal, beraberinde milletvekilleri Osman Kaptan, Yıldıray Sapan, Arif Bulut, önceki dönem İl Başkanları Özer Ahmet Ülken, Ertuğrul Ünal, Ömer Melli, eski milletvekili Tuncay Ercenk, İl genel meclisi üyesi Songül Başkaya ile çok sayıda eski yönetici ve partili Şubemiz Yönetim Kurulunu ziyaret etti.

Ziyarette, Başkanımız Cem Oğuz, Sekreter Üyemiz Haluk Selçuk, Sayman Üyemiz Özgür Ata, yönetim kurulu üyeleri Adil Özen, Birkan Çakır, Özer Gencay, Özgür Taylant Budak, Tayyar Toker hazır bulundular.

Başkanımız Cem Oğuz; Ülke ve kent sorunlarının değerlendirildiği ziyaretten memnuniyetini dile getirerek; Başta yapı denetim, deprem, kentsel dönüşüm, inşaat mühendislerinin özlük hakları ve meslek alanını düzenleyen mevzuat, ulaşım ve batı çevre yolu, bir türlü yıkımı gerçekleştirilmeyen Eski İl Özel İdare Binası ile yapımı yılan hikayesine dönen Antalya`nın stadyum sorunu ve EXPO 2016 Antalya, terör ve Suriye sorunu, HES`ler ve taş ocaklarının doğa üzerindeki etkileri olmak üzere kent ve ülke sorunları ile ilgili bilgi ve deneyim paylaşmak fırsatını bulduklarını ifade etti.

Cem Oğuz, Deniz Baykal`a Oda yayınları olan "50. Yılda 50 Eser ve Yapıcının Türküsü" kitaplarını hediye etti. Oda çalışmaları hakkında bilgi veren Oğuz, Antalya`da gerçekleştirilen "Kentsel Altyapı Sempozyumu, İnşaat Mühendisliği Eğitim Sempozyumu, Antalya ve Yöresinin İnşaat Mühendisliği Sorunları Kongresi Bildiriler Kitapları ile birlikte içerisinde "Kentsel Dönüşüm ve Antalya, Yapı Denetimi Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Taslağı hakkında İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şube Görüş ve Önerileri, Antalya Stadyumunu İstiyor" gibi konulardan derlenen "Çalışmalarımızdan" kitapçığını da sundu.

Ziyarette ayrıca;

2B Yasası ile birlikte Rayiç Bedellerinin yüksek olması ile hak sahibi köylü, çiftçi vatandaşın mağduriyeti;

Yabancılara Toprak Satışı ve Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun uygulamalarının yaratabileceği sıkıntılar;

100. Yılda yapılması düşünülen Stadyum Projesi;

Suriye`de yaşanmakta olan iç savaş ve Türkiye`ye etkileri,

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 3 ve 14 Nisan`da çıkarılan Tip İmar ve Yapı Denetim Yönetmelik değişiklikleri sonucu Odaların kuruluş kanunundan kaynaklanan görevlerinin bir bölümünü yapmasının engellendiği;

Yapı Denetim Kanun taslağı ile odaların tamamen devre dışı bırakılacağı, kanun tasarısının önümüzdeki yasama döneminde TBMM`de görüşülebileceği, CHP meclis gurubunun bu konuda çok dikkatli olması ve Odaları devre dışı bırakan düzenlemelere karşı çıkmaları gerektiği; Konuları değerlendirildi.

Deniz Baykal, Şubemizin Antalya için önemine değinerek; "Sorunlarınızdan, çalışmalarınızdan haberdar olmalı ve uzmanlıklarınızdan yararlanmalıyız. Mühendislik, Türkiye`nin tarihsel gelişiminde ve bu gelişimin siyasete aktarılmasına katkı koymuş; Türkiye`nin modernleşme süreci mühendislerle gelişmiştir. Mühendislik felsefesi hayatın bir parçası, gelişim ve değişimin fikri ışığıdır. Belediyeler ve Odalar arasında yakın işbirliğine ihtiyaç vardır." Dedi.

Antalya`nın İnşaat Mühendisliği Sorunları hakkında bir sunum gerçekleştiren Başkanımız Cem Oğuz; "İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi olarak, aklın ve bilimin öncülüğünde, halkın güvenliği ve mutluluğunu sağlamaya katkı olabilecek her konuda kamu yararını esas alan her projeye her zaman katkı koymaya hazır olduklarını" söyledi.

Ülke ve kent sorunları hakkında görüş alışverişinde bulunan tarafların iyi niyet temennileri ile ziyaret sona erdi.


Okunma Sayısı: 1519

Antalya Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.